Անձի պատիվն ու արժանապատվությունը կեղծ զրպարտչական եւ վիրավորական արտահայտություններից պաշտպանելու համար Քրեական օրենսգրքում առաջարկում են փոփոխություններ անել. վիրավորանքի համար մինչեւ 1 մլն փոխհատուցման չափի փոխարեն սահմանել մինչեւ 5 մլն դրամ, իսկ զրպարտության համար՝ մինչեւ 2 մլն փոխարեն մինչեւ 10 մլն դրամ փոխհատուցման չափ:
«2020-ի տվյալներով մեր երկիրը հայտնվել է լրջագույն տնտեսական ճգնաժամի մեջ: Մենք ունենք մոտ 8% տնտեսական անկում: Համեմատության կարգով նշեմ, որ Բելառուսում 2,3% է, Ղազախստանում՝ 2,6 %, Ռուսաստանում՝ 3,1%, Ադրբեջանում՝ 4%». Միքայել Մելքումյան
«Կա իշխանությունների տարանջատման սկզբունք, որով դատարանն ինքն է որոշում չափից որն ընտրի: Ինչո՞ւ ենք փորձում դատարանին ավելի կաշկանդել». Արտակ Մանուկյան
«Եթե խնդիր եք տեսնում գումարի ճիշտ սահմանումը որոշելու մեջ, ապա Կառավարությունը կարող է նախաձեռնությամբ հանդես գալ, եւ այդ չափանիշերն ավելի որոշակիացնել, որպեսզի դատարանն իր հայեցողական լիազորությունը չչարաշահի». Նիկոլայ Բաղդասարյան
«Ես ընդհանրապես կողմ եմ, որ վիրավորանքն էլ, զրպարտությունն էլ քրեականացվի եւ արդարացի պատժի արժանանա». Գեւորգ Պետրոսյան
«Վիրավորանքը, հայհոյանքը, զրպարտությունը խոսքի ազատության հետ որեւէ կապ չունեն: Երբեմն զրպարտությունը մարդուն շատ ավելի մեծ վնաս է հասցնում, քան 10 միլիոնով, 100 միլիոնով կարող ես փոխհատուցել: Այնպես որ ավելի խելամիտ կլինի քննարկենք ընդհանրապես տուգանքի վերին շեմը հանելը». Լուսինե Բադալյան
«ՀՀ-ում չկան բավարար, արդյունավետ մեխանիզմներ մարդու արժանապատվությունը պաշտպանելու համար: Մենք նոր մարտահրավերների առաջ ենք կանգնած. առաջարկում եմ քննարկել, թե ինչպես ենք պաշտպանելու մեր քաղաքացիներին իրենց արժանապատվությունը պաշտպանելու եւ վերականգնելու հարցում». Արուսյակ Ջուլհակյան
«Սա չի կարող ընդունելի նախագիծ լինել, որովհետեւ, սրա հիմքում չկա ազնվությունը, չկա իրական պայքարը: Կոչ եմ անում ձեզ՝ ազնիվ լինեք ինքներդ ձեզ հետ, հետո՝ մյուսների նկատմամբ». Անի Սամսոնյան
«Դուք հիմա սա բերել եք ինչո՞ւ, որովհետեւ խնդիրը չոքեց ձե՞ր դուռը: Որտե՞ղ է դաստիարակությունը, ընտանիքը, կրթութունը, հասարակական պարսավանքը, որը կար ժամանակին եւ որտեղ է այն սահմանը, որը անհաղթահարելի էր». Տիգրան Ուրիխանյան
«Մեզ մոտ հիմա տիրում է գաղջ մթնոլորտ. հատկապես սոցանցերում՝ վիրավորանք, զրպարտություն, սուտ, մանիպուլյացիա. այս միջավայրում առողջ խոսքն էլ է կորչում, առողջ քննարկումն էլ: Չգիտեմ, թե այս նախագիծն այդ խնդիրն ինչքանով է լուծելու, բայց հաստատ մի քայլ առաջ է».  Բաբկեն Թունյան
«Նորմալ դատական իշխանության պարագայում այս շեմը կարող էր գոյություն չունենալ: Առաջարկում եմ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում հստակեցնել մեր մոտեցումները». ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյան
«Կողմ եմ վնասի հատուցման շեմի վերանայմանը, ավելի ընդունելի է գործադիրի առաջարկած տարբերակը». Հերիքնազ Տիգրանյան
«Ուզում եմ հասկանալ, թե մենք ինչպես ենք պայքարելու արտերկրում, առավելապես ռուսական տիրույթում, հեռուստատեսային մի քանի ալիքներով Հայաստանի դեմ ամենասարսափելի հայհոյանքներով, զրպարտություններով ստեղծվող քոնթենթի դեմ, որոնք մեծ ջանասիրությամբ տարածվում են. այս լուծումները ոչ մի արդյունքի չեն հանգեցնի». Արման Բաբաջանյան
«Ես ինձ համարում եմ ամենաշատ զրպարտված, վիրավորված քաղաքական գործիչներից մեկը: Այս նախագծով թերթերին դատի են տալու, իսկ ֆեյքերի ֆաբրիկաները շարունակելու են աշխատել: Իրավիճակի սյուրռեալիզմը նրանում է, որ ովքեր զրպարտել են, նրանք խոսում են զրպարտության դեմ պայքարից: Ինձ թվում է, ջենթելմենական պայմանավորվածությամբ կարելի է դադարեցնել այս ամենը». Էդմոն Մարուքյան
«Կա՞ գեթ մեկ ապացույց, որ իշխանությունն ունի ֆեյքերի ֆաբրիկա: Չկա: Առաջարկում եմ քրեականացնել ֆեյքերի բանակը: Սպասում եմ առաջարկների, եկեք համագործակցենք». Ալեն Սիմոնյան

Debate of Criminal Code Article on Slander and Insult: Direct Speech
The MPs propose to amend the Criminal Code for protection of the person’s honour and dignity from the false slanderous and insulting expressions: to establish up to 5mln drams of compensation instead of 1mln drams for insult, and 10mln drams of compensation up to 2mln drams for slander.
“By 2020, our country has appeared in the most serious economic crisis. We have about 8% economic fall. I will give in comparison with other countries: in Belarus it is 2.3%, in Kazakhstan – 2.6%, in Russia – 3.1%, in Azerbaijan:” Mikayel Melkumyan
“There is a principle of separation by which the court itself makes a decision which amount to choose. Why do we try to more obstruct the court?” Artak Manukyan
“If you see the problem in making decision for the right definition of the sum, then the Government can have an initiative and make more certain those standards, in order the court will not speculate its contemplative power:” Nikolay Baghdasaryan
“In general, I am for criminalizing the insult and the slander and deserve fair punishment:” Gevorg Petrosyan
“The insult, the swearing word, the slander have no relation with the freedom of speech. Sometimes the slander causes more damage than by 10mln, and one can compensate by 100mln drams. So, it will be more reasonable to debate in general for removing the upper threshold of the fine:” Lusine Badalyan
“In the RA there are no sufficient, efficient mechanisms for protecting the human dignity. We face new challenges: I propose to discuss how we are going to protect our citizens in protecting and restoring their dignity:” Arusyak Julhakyan
“This cannot be an admissible draft law, because there is no honesty on its basis, there is no real fighting. I call on you to be honest before yourself, then towards the others:” Ani Samsonyan
“You have brought this for the reason that the problem has bent down before you. Where is the upbringing, family, education, the public reprimand, which has been before, and where is the border, which was insuperable?” Tigran Urikhanyan
“We have lukewarm atmosphere: especially in the social networks – insult, slander, lie, manipulation, and in this atmosphere the healthy word is lost, as well as the healthy discussion. I don’t know how this draft law will solve that problem, but it is one step forward:” Babken Tunyan
“In case of normal judicial power this threshold could not exist. I propose to specify our approaches during the period from the first to the second reading:” the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan
“I am for the revision of the damage compensation threshold, and the version proposed by the executive body is more admissible:” Heriknaz Tigranyan
“I would like to understand how we are going to fight abroad, mainly in the Russian territory, on several Russian channels against the content being created with the most horrible swearing words, slanders   against Armenia, which they spread with great diligence: these solutions will result in no outcome:” Arman Babajanyan
“I consider myself one of the most slandered, insulted political figures. They will sue the newspapers with this draft law, and the fake factories will continue working. The surrealism of the situation is that those who have slandered speak about fighting against slander. It seems to me that we can stop all this with gentleman-like agreement:” Edmon Marukyan
“Is there at least one evidence that the power has a fake factory? There isn’t. I propose to criminalize the army of fakes. I am waiting for the proposals, let’s cooperate:” Alen Simonyan