Անձի պատիվն ու արժանապատվությունը կեղծ զրպարտչական եւ վիրավորական արտահայտություններից պաշտպանելու համար Քրեական օրենսգրքում առաջարկում են փոփոխություններ անել. վիրավորանքի համար մինչեւ 1 մլն փոխհատուցման չափի փոխարեն սահմանել մինչեւ 5 մլն դրամ, իսկ զրպարտության համար՝ մինչեւ 2 մլն փոխարեն մինչեւ 10 մլն դրամ փոխհատուցման չափ:
«2020-ի տվյալներով մեր երկիրը հայտնվել է լրջագույն տնտեսական ճգնաժամի մեջ: Մենք ունենք մոտ 8% տնտեսական անկում: Համեմատության կարգով նշեմ, որ Բելառուսում 2,3% է, Ղազախստանում՝ 2,6 %, Ռուսաստանում՝ 3,1%, Ադրբեջանում՝ 4%». Միքայել Մելքումյան
«Կա իշխանությունների տարանջատման սկզբունք, որով դատարանն ինքն է որոշում չափից որն ընտրի: Ինչո՞ւ ենք փորձում դատարանին ավելի կաշկանդել». Արտակ Մանուկյան
«Եթե խնդիր եք տեսնում գումարի ճիշտ սահմանումը որոշելու մեջ, ապա Կառավարությունը կարող է նախաձեռնությամբ հանդես գալ, եւ այդ չափանիշերն ավելի որոշակիացնել, որպեսզի դատարանն իր հայեցողական լիազորությունը չչարաշահի». Նիկոլայ Բաղդասարյան
«Ես ընդհանրապես կողմ եմ, որ վիրավորանքն էլ, զրպարտությունն էլ քրեականացվի եւ արդարացի պատժի արժանանա». Գեւորգ Պետրոսյան
«Վիրավորանքը, հայհոյանքը, զրպարտությունը խոսքի ազատության հետ որեւէ կապ չունեն: Երբեմն զրպարտությունը մարդուն շատ ավելի մեծ վնաս է հասցնում, քան 10 միլիոնով, 100 միլիոնով կարող ես փոխհատուցել: Այնպես որ ավելի խելամիտ կլինի քննարկենք ընդհանրապես տուգանքի վերին շեմը հանելը». Լուսինե Բադալյան
«ՀՀ-ում չկան բավարար, արդյունավետ մեխանիզմներ մարդու արժանապատվությունը պաշտպանելու համար: Մենք նոր մարտահրավերների առաջ ենք կանգնած. առաջարկում եմ քննարկել, թե ինչպես ենք պաշտպանելու մեր քաղաքացիներին իրենց արժանապատվությունը պաշտպանելու եւ վերականգնելու հարցում». Արուսյակ Ջուլհակյան
«Սա չի կարող ընդունելի նախագիծ լինել, որովհետեւ, սրա հիմքում չկա ազնվությունը, չկա իրական պայքարը: Կոչ եմ անում ձեզ՝ ազնիվ լինեք ինքներդ ձեզ հետ, հետո՝ մյուսների նկատմամբ». Անի Սամսոնյան
«Դուք հիմա սա բերել եք ինչո՞ւ, որովհետեւ խնդիրը չոքեց ձե՞ր դուռը: Որտե՞ղ է դաստիարակությունը, ընտանիքը, կրթութունը, հասարակական պարսավանքը, որը կար ժամանակին եւ որտեղ է այն սահմանը, որը անհաղթահարելի էր». Տիգրան Ուրիխանյան
«Մեզ մոտ հիմա տիրում է գաղջ մթնոլորտ. հատկապես սոցանցերում՝ վիրավորանք, զրպարտություն, սուտ, մանիպուլյացիա. այս միջավայրում առողջ խոսքն էլ է կորչում, առողջ քննարկումն էլ: Չգիտեմ, թե այս նախագիծն այդ խնդիրն ինչքանով է լուծելու, բայց հաստատ մի քայլ առաջ է».  Բաբկեն Թունյան
«Նորմալ դատական իշխանության պարագայում այս շեմը կարող էր գոյություն չունենալ: Առաջարկում եմ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում հստակեցնել մեր մոտեցումները». ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյան
«Կողմ եմ վնասի հատուցման շեմի վերանայմանը, ավելի ընդունելի է գործադիրի առաջարկած տարբերակը». Հերիքնազ Տիգրանյան
«Ուզում եմ հասկանալ, թե մենք ինչպես ենք պայքարելու արտերկրում, առավելապես ռուսական տիրույթում, հեռուստատեսային մի քանի ալիքներով Հայաստանի դեմ ամենասարսափելի հայհոյանքներով, զրպարտություններով ստեղծվող քոնթենթի դեմ, որոնք մեծ ջանասիրությամբ տարածվում են. այս լուծումները ոչ մի արդյունքի չեն հանգեցնի». Արման Բաբաջանյան
«Ես ինձ համարում եմ ամենաշատ զրպարտված, վիրավորված քաղաքական գործիչներից մեկը: Այս նախագծով թերթերին դատի են տալու, իսկ ֆեյքերի ֆաբրիկաները շարունակելու են աշխատել: Իրավիճակի սյուրռեալիզմը նրանում է, որ ովքեր զրպարտել են, նրանք խոսում են զրպարտության դեմ պայքարից: Ինձ թվում է, ջենթելմենական պայմանավորվածությամբ կարելի է դադարեցնել այս ամենը». Էդմոն Մարուքյան
«Կա՞ գեթ մեկ ապացույց, որ իշխանությունն ունի ֆեյքերի ֆաբրիկա: Չկա: Առաջարկում եմ քրեականացնել ֆեյքերի բանակը: Սպասում եմ առաջարկների, եկեք համագործակցենք». Ալեն Սիմոնյան

В целях защиты чести и достоинства личности от ложных клеветнических и оскорбительных выражений предлагается внести изменения в Уголовный кодекс (УК) – установить  до 5 млн драмов вместо компенсации до 1 млн за оскорбление и до 10 млн драмов вместо до 2 млн – за  клевету.
«По данным на 2020 г. наша страна оказалась в серьезном экономическом кризисе. У нас экономический спад около 8%. Для сравнения отмечу, что в Беларуси он составляет 2,3%, в Казахстане - 2,6%, в России - 3,1%, в Азербайджане - 4%». М.Мелкумян.
«Если вы видите проблему в правильном установлении суммы, правительство может проявить инициативу и дополнительно уточнить эти критерии, чтобы суд не злоупотреблял своими дискреционными полномочиями». Н.Багдасарян.
«Я в целом за криминализацию оскорбления и клеветы, справедливое наказание за это». Г.Петросян.
«Оскорбление, ругань, клевета не имеют ничего общего со свободой слова. Иногда клевета наносит человеку гораздо больше вреда, чем можно компенсировать 10 миллионами, 100 миллионами. Так что было бы разумнее обсудить отмену верхней границы штрафа в целом». Л.Бадалян.
«Это не может быть приемлемым проектом, потому что в его основе нет честности, нет реальной борьбы. Призываю вас быть честными с самими собой, а затем и с другими». А.Самсонян.
«Почему вы выдвигаете  это сейчас? Потому что проблема постучала в вашу дверь? Где существовавшие в свое время воспитание, семья, образование, общественное порицание и где та когда-то непреодолимая граница?». Т.Уриханян.
«У нас сейчас затхлая атмосфера, особенно в социальных сетях – оскорбления, клевета, ложь, манипуляции. В этой среде теряются и здоровая речь, и здоровая полемика. Не знаю, в какой степени этот проект решит проблему, но точно это шаг вперед». Б.Тунян.
«При нормальной судебной власти такого порога могло и не быть. Предлагаю уточнить наши подходы в период с первого по второе чтения». Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян.
«Я считаю себя одним из самых оклеветанных, оскорбленных политических деятелей. По этому проекту на газеты подадут в суд, а фабрики фейков продолжат работу. Сюрреализм ситуации в том, что именно клевещущие говорят о борьбе с клеветой. Мне кажется, все это можно остановить джентльменским соглашением». Э.Марукян.
«Есть ли хоть одно доказательство того, что власть располагает фабрикой фейков?» Нет! Предлагаю криминализировать армию фейков. Жду предложений, давайте сотрудничать». А.Симонян.
Своими мнениями по предлагаемым поправкам в УК поделились также депутаты НС А.Бабаджанян, А.Джулакян, А.Манукян, Э.Тигранян.